Desmurgia – tak nazywa się dział poświęcony między innymi metodom bandażowania. To stara nauka, rozwinięta głównie przez rehabilitantów zajmujących się obrzękami. Wiele tych umiejętności znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej.

Bandaże nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe, często możliwe z pomocą wykwalifikowanego personelu. Inaczej potrafią zsuwać się, powodując np. otarcia. Nie mniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane. W ciężkich stanach niewydolności żylnej ich działanie może okazać się najskuteczniejszą formą leczenia. W przypadku obrzęków limfatycznych jedynie specjalistyczny system bandażowania może dopomóc w odprowadzeniu chłonki. Kompresja za pomocą całych systemów bandaży, podkładów, padów jest podstawą 1. fazy Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP).

Bandażowanie to ogromna umiejętność, znana nielicznym. Centrum Flebologii jako przedstawiciel na Polskę BSN-medical posiada w swojej ofercie niezbędne materiały do bandażowania.

Bandaże, które skutecznie niwelują nadciśnienie żylne i poruszają płyny międzytkankowe muszą się charakteryzować niską rozciągliwością. Tkanina wtedy skutecznie stawia opór żyłom i naczyniom limfatycznym, kiedy żyły zaczynają wypełniać się krwią, a naczynia limfą. Dobre bandaże mają tę cechę dużo silniejszą niż najdroższe wyroby pończosznicze czy rękawy i z tych powodów w pierwszym etapie leczenia lekarz lub terapeuta zaproponuje tę metodę kompresji. Ważne jest, by pacjent nie ograniczał aktywności, a wręcz systematycznie spacerował, korzystał z rehabilitacji ruchem. Bandaże o małym naciągu mają małe działanie, gdy wypoczywamy, nie używamy mięśni. W Centrum Flebologii proponujemy bandaże BSN-medcical Comprilan, Gelostretch lub Gelocast.

Dla pacjentów leżących lub przy pewnych przeciwwskazaniach stosujemy bandaże o większej rozciągliwości: Elodur.

Stosując systemy wielowarstwowe bandażowania używa się specjalnych podkładów amortyzujących oddziaływanie warstw bandaży, czy padów do kierowania kompresji w miejsca, gdzie wymagana jest największa siła.

W Centrum Flebologii uczymy pacjentów oraz ich opiekunów bandażowania, w tym bandażowania wielowarstwowego przy obrzękach limfatycznych.

Na naszej stronie
http://jobst.pl/przydatne-informacje/filmy-edukacyjne

znajdziecie Państwo pokaz technik bandażowania w przypadku neiwydolności żylnej. Tutaj zapraszamy do obejrzenia zwiastunu tego filmu:Zapraszamy także do zapoznania się ze sposobem bandażowania ręki:
http://jobst.pl/images/pdf/bandazowanie-wielowarstwowe-obrzek-limfatyczny-reki.pdf
oraz nogi:
http://jobst.pl/images/pdf/bandazowanie-wielowarstowe-obrzek-limfatyczny-nogi.pdf
w przypadku obrzęków limfatycznych. Wszystkie materiały BSN-medical użyte w filmach oraz pokazane w plakatach dostępne są w Centrum Flebologii.
DODATKOWE USŁUGI

© 2016 by Centrum Flebologii